#

ECE R-16

#

ECE R-16 EMNİYET KEMERLERİNİN ONAYI

ECE R-16, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu (UNECE) tarafından otomotiv endüstrisi için yayınlanan bir düzenlemedir. UNECE'nin 18 Şubat 2020 itibarıyla 56 üye ülkesi bulunmaktadır. ECE R16, otomotivde kullanılan araçların emniyet kemerlerinin onayı gereksinimlerini tanımlamaktadır.

TESTTURK A.Ş. ECE R-16 emniyet kemerleri konusunda motorlu taşıtların onayı hizmeti yanı sıra, farklı regülasyon alanlarında da hizmet vermektedir.

Bu regülasyon, taşıtlara takılmak üzere tasarımlanmış ve öne veya arkaya bakan koltuklarda oturan yolcular tarafından ayrı olarak kullanılması amaçlanan, müstakil tertibat gibi emniyet kemerleri ve bağlama sistemlerine uygulanır. Bu regülasyon ayrıca M1 ve N1 kategorisi taşıtlara ait çocuk bağlama sistemleri ve ISOFIX çocuk bağlama sistemlerine de uygulanır.

ECE R-16 kapsamında belirtildiği gibi, Yönetmelik aşağıdakiler için geçerlidir:

1.1. Yetişkin yapılı kişiler tarafından ayrı olarak, yani bireysel donanım olarak kullanılması amaçlanan emniyet kemerleri ve bağlama sistemlerinin montajı ile ilgili olarak M, N, O, L2, L4, L5, L6, L7 ve T1 Kategorisindeki araçlar öne bakan, arkaya bakan ve yana bakan koltukları işgal eden;

1.2. Öne bakan, arkaya bakan ve yana bakan koltuklarda oturan yetişkin yapılı kişiler tarafından ayrı olarak, yani bireysel donanım olarak kullanılması amaçlanan ve M, N, O, L2, L4, L5, L6, L7 ve T1 kategorisindeki araçlara takılmak üzere tasarlanmış emniyet kemerleri ve tutma sistemleri;

1.3. Çocuk koltuğu sistemlerinin ve ISOFIX çocuk koltuğu sistemlerinin montajı ile ilgili olarak M1 ve N1 kategorisindeki araçlar.

1.4. Emniyet kemeri hatırlatıcısı ile ilgili olarak, M ve N Kategorilerindeki araçtaki tüm oturma pozisyonları emniyet kemeri ile donatılmıştır.

1.5. Üreticinin talebi üzerine, M2 ve M3 kategorisindeki araçlara monte edilmek üzere tasarlanmış çocuk koltuğu sistemlerinin ve ISOFIX çocuk koltuğu sistemlerinin montajı için de geçerlidir.

1.6. Üreticinin talebi üzerine, Kategori M3 (Sınıf II, III veya B) araçlarda yana bakan koltuklara takılmak üzere tasarlanmış emniyet kemerleri için de geçerlidir.

1.7. Üreticinin talebi üzerine, i-Size oturma konumlarının araç üreticisi tarafından tanımlanmış olması durumunda, i-Size çocuk koltuğu sistemlerinin montajı için de geçerlidir.

Paylaş:

Müşteriler ne diyor?

İşte müşteri yorumları...

#

Ücretsiz teklif isteyin

Teknik uzmanlarımızdan cevap ve tavsiyeler alın!